Stan przemęczenia

Przemęczenie. Zdarza się, że uczucie zmęczenia pojawia się zaraz po rozpoczęciu nauki lub nawet przed jej rozpoczęciem. Jeżeli nie zanika ono po wypoczynku albo jeżeli wypoczynek jest zbyt krótki i przez to niewystarczający, może dojść do nagromadzenia się w organizmie następstw zmęczenia, a samo zmęczenie przekształca się wówczas w przemęczenie. Przemęczenie jest w-ięc konsekwencją zapracowywania się bez wytchnienia, gonienia resztkami sił aż do całkowitego wyczerpania. Zmęczenie przechodzi w’óvvczas w przemęczenie ogólne i chroniczne, tak że najlżejszy wysiłek umysłowy staje się trudnością nie do pokonania. Jak z tego wynika, chroniczne przemęczenie jest chorobą, którą należy leczyć.

Stan przemęczenia charakteryzuje się zazwyczaj uciskiem głowy, ociężałością w myśleniu, niemożnością skupienia uwagi na jednym przedmiocie. Występuje wówczas ciągle rozdrażnienie, irytowanie się z błahego powodu. Ujawnia się ono na zewnątrz w nadmiernej gestykulacji, w częstym podnoszeniu głosu, w niespokojnych ruchach, w drżeniu rąk, w tzw. „nerwowym ziewaniu”, nieprawidłowym oddechu itp. Na domiar złego ludzie przemęczeni są mało odporni na działanie wszelkiego rodzaju czynników szkodliwych, łatwiej zapadają na różnego rodzaju choroby.

Uczenie się przy takim stanie zdrowia jest zupełnie niemożliwe, a sięganie po zeszyty, książkę czy notatki jest wręcz, bezcelowe. Najlepiej wówczas udać się do lekarza i ściśle stosować się do jego zaleceń.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>