SAMOKSZTAŁCENIE W DOMU CZ. II

Jakim warunkom powinno takie miejsce odpowiadać? Przede wszystkim musi być wygodne i stanowić pewien kompleks urządzeń, na który składają się: biurko (stół), krzesło (fotel) szafa lub półka (regał) na książki. Biurko powinno mieć odpowiednie oświetlenie: lampę wiszącą lub stojącą z abażurem, by światło nie raziło oczu. Powinno być tak ustawione, by światło padało z lewej strony. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 18-20°C, gdyż wyższa powoduje znużenie, a niższa działa niekorzystnie na system nerwowy'. Należy poza tym dbać zarówno o wietrzenie pokoju, jak i zapewnienie pewnego minimum wilgoci, o czym należy pamiętać szczególnie zimą, gdy mamy do czynienia z centralnym ogrzewaniem, osuszającym powietrze. Powinno się wówczas zrównoważyć ubytek wilgoci przez ustawienie np. glinianych rynienek (zbiorników) z wodą na żeberkach kaloryferów lub przez zainstalowanie nawilżacza powietrza. Kolor ścian leż nie jest sprawę obojętną. Korzystne są kolory jasne, pastelowe: zielony groszek, perłowy, słoneczny, lecz nie jaskrawe.

Izolacja od hałasu to sprawa nader ważna i trudna. Ważna, bo zbyt wiele decybeli zwiększa liczbę błędów, powoduje zmniejszenie koncentracji uwagi, szybkie zmęczenie i ból głowy. To z kolei wpływa na zwolnienie tempa pracy, zmniejsza jej dokładność lak w zapamiętywaniu informacji, jak i w rozwiązywaniu problemów. Sprawa jest trudna, wszyscy jesteśmy bowiem narażeni na różne hałasy. Zresztą całkowita separacja od dźwięków z zewnątrz nie jest możliwa, należy jedynie dążyć do ich wyciszenia. I tak np. jeśli w pokoju gra radio, to niech nie gra na cały regulator, lecz niech będzie ściszone. Niektórym ludziom tło cichej muzyki czasem pomaga w pracy. Zdaniem psychologów30 ciche słuchanie wiadomości lub słuchowisk powoduje, obok utrudnienia pracy, zjawisko częściowego, podświadomego zapamiętywania nadawanej treści. Dobrze jeśli są to informacje, ale podobnie staje się z opiniami i komentarzami. Przyjmuje się je podświadomie, bez krytycznej oceny i później wygłasza jako własne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>