Wypoczynek i sen

Podstawowym warunkiem powodzenia w samokształceniu jest unormowany i w miarę regularny tryb życia, niedopuszczenie do skrajnego wyczerpania organizmu. Podstawową przy tym sprawą jest zapewnienie organizmowi racjonalnego wypoczynku.

Ze względu na formę wypoczynek może mieć charakter bierny lub czynny. Wypoczynkiem biernym jest na przykład sen, czytanie książki, słuchanie radia, oglądanie programu TV itp. Wypoczynek czynny polega zaś głównie na czasowej zmianie zainteresowań. Z punktu widzenia fizjologii i higieny pożądane jest, aby len drugi rodzaj wypoczynku nie narzucał odpoczywającemu siedzącego trybu życia. O wiele lepiej, gdy wiąże się on z ruchem, z przebywaniem na świeżym powietrzu. Tak więc bardzo dobrym wypoczynkiem po pracy umysłowej może być wykonywanie pracy fizycznej, np. praca w ogródku, sprzątanie, majsterkowanie.

Natomiast wypoczynek w zadymionej kawiarni bądź też w dusznej sali kinowej nie jest, wbrew pozorom, najbardziej właściwą formą wypoczynku dla osób uczących się. Na zakończenie rozważań na lemat odpoczynku warto podać przykład jednego ćwiczenia, zapobiegającego zmęczeniu przy długotrwałej pracy umysłowejis: Po wykonaniu części pracy usiądźmy wygodnie i swobodnie na krześle, jeszcze lepiej połóżmy się, wyciągnijmy, zamknijmy oczy, starając się rozluźnić wszystkie mięśnie i oddychajmy przez kilka minut równomiernie, zachowując naturalny rytm (wdech-wydcch-pauza). Ogarnia nas wówczas dobroczynne odprężenie, przestajemy myśleć o czymkolwiek. Po 5-10 minutach wstajemy pokrzepieni jak po dłuższym śnie.

Właściwa kolejność pracy i snu jest koniecznością życiową. Wiadomo bowiem, że sen jest podstawową biologiczną potrzebą niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najmniejsze odstępstwa od fizjologicznego rytmu snu, próby brania „pożyczki” z nocnego wypoczynku, z zamiarem odespania tego w ciągu miesiąca, prowadzą do następstw nie sprzyjających wydajności pracy, zwłaszcza umysłowej. Pozbawienie snu, nawet przy równoczesnym pełnowartościowym odżywnianiu, sprawia, że człowiek po 10-15 dniach jest mocno wyczerpany nerwowo,

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>