Znużenie

Znużenie jest szczególnym rodzajem zmęczenia. Nie jest ono skutkiem długotrwałego wysiłku lub też jednorazowego pokonania jakiejś trudności, ale raczej brakiem goLowości, chęci do wysiłku. Stan znużenia może występować bez wyraźnej bezpośredniej przyczyny. Przebiega znacznie bardziej przewlekle niż zmęczenie i nie można go usunąć przez wypoczynek.

Przyczyną pojawienia się stanów znużenia jest najczęściej nieprzestrzeganie wskazań higieny. 1 tak: długotrwałe naruszanie zasad racjonalnej organizacji pracy i wypoczynku, uczenie się w źle przewietrzonym pomieszczeniu, wdychanie dymu tytoniowego, praca umysłowa w hałasie itp. mogą spowodować wystąpienie trwałego obniżenia się sprawności pracy umysłowej.

Pojawienie się objawów znużenia powinno być sygnałem dla uczącego się o konieczności rewizji przyjętego rozkładu dnia pracy, sygnałem o naruszeniu higieny pracy umysłowej. Konsekwencją tego powinno być zmniejszenie czasu pracy umysłowej, zwiększenie zaś czasu przeznaczonego na wypoczynek.

Zapobieganie zmęczeniu, przemęczeniu i znużeniu. W zachowaniu równowagi układu nerwowego, czyli równowagi psychicznej, ważną rolę odgrywa umiar we wszystkich czynnościach codziennych, a przede wszystkim unormowany i regularny tryb życia. Oznacza to, że należy odpowiednio rozłożyć czas na pracę, odpoczynek, rozrywki i sen, odpowiednio się odżywiać, wyrobić w sobie zdolności opanowywania się w chwilach drażliwych. Przede wszystkim należy zaś pamiętać o tym, że zmęczeniu możemy zapobiegać prostymi środkami naturalnymi, bez sięgania po środki farmaceutyczne. Kąpiel, sport, głębokie oddychanie na świeżym powietrzu pomagają zachować przez długi czas wydajność umysłową, ożywiają krążenie krwi i działają korzystnie na samopoczucie uczącego się. Wszelka praca „na siłę” nic przynosi rezultatów i efekt jej jest minimalny. Człowiek przemęczony jest drażliwy, roztargniony, nerwowy, trudno mu kierować swoim rozumowaniem i postępowaniem. '

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>