Zasadniczym warunkiem użyteczności gromadzonych notatek jest ich uporządkowanie, czyli ujęcie w pewien system. Ponieważ miejsce każdej notatki zależy od jej treści, możemy układać kartki z notatkami w układzie przedmiotowym albo działowym.
Układ przedmiotowy polega na ułożeniu notatek według przynależności do określonych przedmiotów. W osobnej kopercie gromadzi się więc notatki np. z historii, w osobnej – z biologii, chemii, fizyki, matematyki itp. Taki sposób przechowywania notatek ma następujące zalety:
– notatki nie mieszają się ze sobą,
– łatwo można odszukać potrzebną notatkę,
– szybko można zorientować się jakich notatek, z jakiej dziedziny wiedzy mamy najwięcej.
Oprócz układu przedmiotowego istnieje mniej znany układ działowy notatek. Jego najlepszym urzeczywistnieniem jest układ dziesiętny stosowany w czytelniach i bibliotekach, zwłaszcza zaś w dużych placówkach tego typu. Jest to układ skomplikowany, dlatego leż grupowania notatek za pomocą klasyfikacji dziesiętnej podejmują się jedynie samoucy, którzy mają doświadczenia w tej pracy.
Dla przeciętnego samouka najodpowiedniejsze jest przechowywanie notatek w układzie przedmiotowym. Połączenie układu przedmiotowego z wewnętrznym porządkiem alfabetycznym daje najlepsze efekty w klasyfikacji gromadzonych notatek.
Sposobów przechowywania notatek może być wiele. Wszystko zależy od pomysłowości ich właściciela. Ważne jest przede wszystkim to, żeby można było łatwo interesującą nas notatkę odszukać i żeby nie było bałaganu w ich przechowywaniu.
Leave a reply