W jaki sposób można wsponóc swoją pamięć? – ciąg dalszy

– Matką efektywnego uczenia się jest powtarzanie. W sytuacji, w której materiał został zapamiętany całkowicie, należy powtarzać materiał nadal. Szczególne znaczenie dla trwałości zapamiętania mają pienvsze powtórzenia po całkowitym opanowaniu materiału. Nie należy przerywać uczenia się bezpośrednio po zapamiętaniu materiału, ale jeszcze powtórzyć materiał kilkakrotnie. Powtarzanie pozwala na lepsze zrozumienie przyswajanego materiału. Poza tym jest ono podobne do sytuacji egzaminu ustnego, eo może w pewnym stopniu ułatwić jego zdawanie w przyszłości.

– Nie ucz się jednocześnie materiałów o różnej, nie związanej ze sobą tematycznie treści. Ma to ujemny wpływ na przechowywanie informacji w pamięci.

– Przystępuj do uczenia się rozluźniony fizycznie. Już od pewnego czasu naukowcy stwierdzili, że istnieje zależność między skutecznością uczenia się a stanem fizycznym i napięciem mięśni. Zauważono, że w czasie rozluźnienia mięśni następuje lepsze zapamiętywanie i odtwarzanie wyuczonego materiału. Zauważono również, że gdy zwolniona jest praca serca, efektywność pracy umysłowej wzrasta niepomiernie. Specjaliści uważają, że gdybyśmy się nauczyli zwolnić pracę serca do 60 uderzeń na minutę, bylibyśmy w stanie przyswajać w’iedzę w znacznie większym stopniu niż teraz, gdy serce bije od 70 do 80 uderzeń na minutę.

– Przystępując do samokształcenia, do rozpoczęcia nauki na studiach bądź na kursie, z góry określ, do czego zmierzasz. Zaznajom się w miarę dokładnie z czekającym cię zadaniem. Ma to ważne znaczenie dla procesu uczenia się. Mózg – w którym stworzyłeś obraz całości zadania – wie, do czego dąży i koncentruje się na konkretnym zadaniu. Wie co ma osiągnąć,

– Bądź uparty w dążeniu do celu. Nie zniechęcaj się zbyt szybko. Naucz się pokonywać błędy w swojej pracy samokształceniowej. Pamiętaj: zostałeś zaprogramowany na sukces. Błędy istnieją. Pokonaj swoją niewiarę w siebie. Pozbądź się negatywizmu, który' może przeszkadzać w osiągnięciu sukcesu. Edison przeprowadził tysiąc prób, zanim sprawił, że tysiąc pierwsza żarówka zapaliła się światłem elektrycznym. Ucz się na tym, co ci nie wychodzi i wyciągaj z tego wnioski na przyszłość. Uwierz w siebie. Możesz zdobyć potrzebną ci wiedzę. Musisz tylko nauczyć się, jak ją osiągnąć.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>